Rynek pierwotny czy wtórny?

Jednym z ważniejszych dylematów, które stają przed osobami rozważającymi zakup nieruchomości, jest jej rodzaj. Lepiej postawić na mieszkanie deweloperskie czy szukać na rynku wtórnym? I jedna i druga opcja posiada szereg zalet i wad. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego zdecydowanym plusem jest możliwość samodzielnego urządzenia wnętrza od podstaw. Z reguły nowe mieszkania budowane są z lepszych materiałów, a wszelkie instalacje są solidne i posłużą przez długie lata. Często wiążą się także z rozwiniętą infrastrukturą wokół, miejscem parkingowym i windą. Współczesne budownictwo to także nowoczesny design.

Kupno nieruchomości z rynku wtórnego z kolei wiąże się z możliwością negocjacji ceny i szybszą realizacją – nie musisz czekać, aż blok powstanie. To natomiast łączy się z innymi zaletami – możesz ocenić realny rozkład pomieszczeń, a nie tylko go sobie wyobrazić. Podobnie rzecz się ma z otoczeniem budynku, w większości przypadków będzie ono wyglądało dokładnie tak, jak podczas oglądania nieruchomości. Przy nowych osiedlach istnieje ryzyko powstawania kolejnych budynków w bezpośrednim sąsiedztwie. Niejednokrotnie jednak starsze mieszkania wiążą się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu.

Zakup nieruchomości a lokalizacja

Niemniej ważna od decyzji w sprawie typu mieszkania, jest ta dotycząca lokalizacji. Jak kupować mieszkanie, aby być zadowolonym z miejsca, w którym będzie się znajdować? Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, czy zależy Ci na łatwym dostępie do miejskich atrakcji, bliskości centrum, sklepów i restauracji, czy raczej priorytetem jest dla Ciebie cisza i spokój.

Bardzo istotny jest także metraż mieszkania, a jeszcze bardziej – jego układ. Zwróć uwagę na rozkład pomieszczeń, wygodę przemieszczania się między pokojami, zastanów się, czy chcesz mieć zamkniętą, czy otwartą kuchnię. Nie zapomnij także o stronach świata – nasłoneczniony salon może być strzałem w dziesiątkę, ale sypialnia od wschodu, nagrzewająca się latem od wczesnych godzin porannych już nie koniecznie.

Kupno mieszkania – kwestie prawne i finansowe

Niemniej ważna od lokalizacji, otoczenia i układu pomieszczeń jest administracja nieruchomości Poznań – sprawne zarządzanie obiektem znacząco wpływa na jakość zamieszkiwania oraz zapewnia pełen komfort profesjonalnej obsługi technicznej, prawnej i księgowej.

Rozważając zakup nieruchomości, warto pamiętać także o dodatkowych kosztach. Związana z nimi będzie między innymi umowa kupna mieszkania, którą realizuje się w kancelarii notarialnej. Przed wyborem notariusza koniecznie porównaj cenniki i wybierz optymalną ofertę.

Podatki od kupna nieruchomości natomiast uzależnione są od typu mieszkania. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego wynoszą 2% wartości rynkowej, a mieszkania deweloperskiego – od 8% do 23%. Podatek od nieruchomości z rynku pierwotnego jest wliczony w cenę mieszkania.

 

Zobacz również:

 

Zarządzanie nieruchomościami Gniezno

Zarządzanie nieruchomościami Września

Zarządzanie budynkami Poznań

Obsługa techniczna nieruchomości Poznań