Pierwszym pomysłem może być wprowadzenie identyfikatorów dla samochodów i rozplanowanie miejsc parkingowych między mieszkańców. Wstęp na parking mają tylko uprawnione i oznakowane samochody, natomiast te, które nie posiadają wymaganych identyfikatorów mogę otrzymać karę od straży miejskiej, jeśli wspólnota podpisała stosowny dokument. Jest to rozwiązanie bardzo konfliktowe, ponieważ z parkingu korzystać mogą tylko mieszkańcy. Osobom przejezdnym pozostaje parkowanie daleko od budynku. Drugim minusem jest ilość identyfikatorów na rodzinę, ponieważ wiele rodzin posiada więcej samochodów, a pozwolenie jest jedno i powstaje kolejny problem.

Drugim rozwiązaniem jest budowanie parkingów podziemnych albo garaży. Mieszkańcy mogą wykupić miejsce, dzięki temu zawsze mają gdzie zaparkować swój samochód. Połączenie parkingu podziemnego i parkingu naziemnego stwarza więcej miejsc, jednak o parkingu podziemnym należy pomyśleć już podczas planowania budowy nowego obiektu.

Budowa wielkich lub wielopoziomowych parkingów w okolicy budynków mieszkalnych. Niestety koszty budowy takiego parkingu oraz jego utrzymanie są wysokie. Zakup miejsca parkingowego również. Drugim minusem jest lokalizacja. Należy znaleźć odpowiednie miejsce, a często jest ono daleko od budynku mieszkalnego i może to zniechęcić mieszkańców do inwestycji. Każdy chce parkować blisko swojego miejsca zamieszkania.

Planowanie miejsc parkingowych jest bardzo ważne. Należy zapewnić mieszkańcom odpowiednią ich ilość, ponieważ ich brak może niekorzystnie wpłynąć na atrakcyjność osiedla.