Wielkopolska Grupa Zarządców

Aktualności

Aktualności

28 maja 2013

Dane osobowe

Zgodnie z art. 200 kodeksu cywilnego, każdy współwłaściciel jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Podobnie jest w przypadku ustawy o własności lokali, gdzie prawo kontroli działalności zarządu przysługuje każdemu właścicielowi lokalu.

Przeczytaj dalej
22 maja 2013

Bez meldunku

Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero od 1 stycznia 2014 r. Taki termin wynika z poprawek wniesionych przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych do rządowego projektu ustawy o ewidencji ludności.

Przeczytaj dalej
7 maja 2013

Mandatowe żniwa

Policja i straż miejska będą od jutra karać za łamanie przepisów na drogach wewnętrznych: osiedlowych uliczkach, parkingach pod centrami handlowymi i na placach dworcowych. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Przeczytaj dalej
17 kwietnia 2013

Dostępnienie informacji gospodarczych

Sejm znowelizował ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych (ukazała się w DzU nr 81, poz. 530), w wyniku czego wierzycielom łatwiej będzie przekazywać nazwiska dłużników biurom informacji gospodarczej.

Przeczytaj dalej
10 kwietnia 2013

Mapy geodezyjne w internecie

Dzięki ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej (uchwalonej przez Sejm 4 marca br., opublikowanej 7 maja w DzU nr 76, poz. 489) powstanie publiczny system map geodezyjnych powszechnie dostępny w Internecie.

Przeczytaj dalej
3 kwietnia 2014

Głosowanie udziałami a współwłasność

Ustawa o własności lokali nie normuje kwestii głosowania w sytuacji, gdy lokal stanowi przedmiot współwłasności, dlatego też zastosowanie mają odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego, a w przypadku ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej – kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przeczytaj dalej
27 marca 2013

Awaria rury u właściciela lokalu

Czy wspólnota odpowiada za awarie rur u właściciela lokalu? Jeśli okaże się, że wspólnota odpowiada za straty związane z awarią rur, to czy na odszkodowanie powinni zgodzić się wszyscy mieszkańcy w drodze uchwały? Jeśli dostęp do rur będących częścią wspólną nieruchomości jest utrudniony (kanał został zabudowany), kto powinien zapłacić za jego rekonstrukcję w przypadku winy wspólnoty?

Przeczytaj dalej
15 marca 2013

Ułatwienia dla wynajmujących

Od tego roku weszły w życie korzystniejsze zasady rozliczania najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy ryczałtem, który wynosi 8, 5 proc. przychodów, znoszące jednocześnie 20-proc. podatek ryczałtowy dla osiągających wyższe przychody (DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Przeczytaj dalej
1 marca 2013

Zmiana przeznaczenia lokalu

Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej ma prawo zmienić przeznaczenie pomieszczenia wspólnego, i sprzedać ją z przeznaczeniem na mieszkanie, bez uzyskania zgody wszystkich właścicieli, tzn. 100 proc.?

 

Przeczytaj dalej
5 września 2012

Reklama na budynkach mieszkalnych

Z dniem 19 grudnia 2009 roku zmieniły się przepisy dotyczące instalowania reklam na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (DzU nr 205, poz. 1584).

Przeczytaj dalej
19 lutego 2013

Gdzie postawię samochód?

Ilość miejsc parkingowych w stosunku do lokali mieszkalnych jest zazwyczaj zamała. Często zdarza się, że mieszkańcy nie mają gdzie zaparkować swoich aut, więc łamią przepisy lub parkują daleko od budynku, jeśli znajdą miejsce. Jak rozwiązać ten problem?
 

Przeczytaj dalej
12 lipca 2012

Kampania Dokumenty Zastrzeżone

Jest to system chroniący osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości, w celu uniemożliwienia wykorzystania tych dokumentów.

Przeczytaj dalej
27 czerwca 2012

Bezpieczeństwo pożarowe

Za bezpieczeństwo przeciwpożarowe odpowiada zarządca lub Zarząd Wspólnoty. Do ich obowiązków należy wyposażenie budynków w sprzęt ratowniczy i pożarowy, bezpieczeństwo w czasie ewakuacji i możliwość jej przeprowadzenia oraz wykonanie okresowych kontroli. Również sami mieszkańcy muszą dbać o otoczenie nie narażając siebie i innych mieszkańców na przykre wydarzenia.

 

Przeczytaj dalej
20 czerwca 2012

Kwiatowe osiedle

Nic bardziej nie pobudza do życia niż soczysta zieleń i paleta tęczowych roślin, szczególnie w ciepłym okresie roku. Na wiosnę warto zainwestować w zielony trawnik wokół budynków, ale także o drzewa i kwiaty. Z tymi ostatnimi rozwiązań jest sporo, od rosnących w ziemi po kwiaty doniczkowe na słupach i latarniach. Naturalne elementy przy budynkach podnoszą ich atrakcyjność. Mieszkańcy przyozdabiają swoje balkony oraz okna w kolorowe rośliny i kwiaty, więc dlaczego by nie zadbać o dodatkowy wystrój na terenie wspólnym?

Przeczytaj dalej
13 czerwca 2012

Osiedlowe parkowanie

W tym roku powstał projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który dotyczy wymierzania mandatów i punktów karnych przez policjantów i straż miejską za nieprawidłowe parkowanie na drogach osiedlowych i pod supermarketami.

Przeczytaj dalej
15 maja 2012

Przeglądy placów zabaw

Wiosna skłania wszystkich do wielkich porządków. To także czas przeglądów obiektów, które narażone są na uszkodzenia spowodowane przez zimowe anomalie pogodowe.

 

Przeczytaj dalej